District Competition

Licking Heights DECA is a member of Ohio DECA District 7 which also includes Gahanna-Lincoln, Ohio Hi Point at Triad, Ohio Hi Point at Marysville, Pickerington North, and all four Olentangy High Schools.

District Competition is the first step toward competing in State and International competition. Typically, students participate in individual or team role play events at the District level. Other events held at Districts are Sales and Consulting Events, Integrated Marketing Campaigns, and Entrepreneurship events.

For more information about the various competitive events, and to view sample events and presentations, please click HERE

E-mail Mr. Varricchio with any questions about DECA!


DISTRICT COMPETITIVE EVENT RESULTS THROUGH THE YEARS!

2020-2021

Due to the ongoing COVID-19 global pandemic, the LHHS DECA Chapter was inactive for the 2020-2021 school year.


2019-2020

1st Place

Matthew Thurston, Automotive Services Management

3rd Place

Keegan Thurston, Principles of Marketing


2018-2019

1st Place

Bobby Belair, Human Resources Management

Matthew Thurston, Automotive Services Management

2nd Place

Anna Belair, Principles of Business Administration

Jonathan Hill, Sports & Entertainment Marketing Series

3rd Place

Hunter Mahl, Quick Serve Restaurant Management

Kelli Shivers, Principles of Business Administration

Hanna Cox/Teagan Lee, Integrated Marketing Campaign-Service


2017-2018

1st Place

Bobby Belair, Principles of Business Administration

Michael Gibson, Hotel & Lodging Management

Bobby Belair, Principles of Business Administration

2nd Place

Christian Lavanchy, Principles of Marketing

Randy Mbouge, Principles of Finance

Teagan Lee, Principles of Hospitality

3rd Place

Kelsi McConnaughy, Restaurant & Food Service Management

Brendan Olinski, Innovation Plan


2016-2017

1st Place

Michael Gibson, Hotel & Lodging Management

Athena Williams, Automotive Services Management

 

2nd Place

Izabella Caruso, Apparel & Accessories Markeeting

Ben Hasson, Start-Up Business Plan

3rd Place

Jordyn Anderson, Principles of Marketing

Dailan Hardiman, Quick Serve Restaurant Management

Hannah Swisher, Restaurant & Food Service Management


2015-2016

1st Place

Athena Williams, Principles of Hospitality

Shalaonda Nesbitt, Financial Consulting

Athena Williams, Principles of Hospitality

2nd Place

Destinee Green, Marketing Management

3rd Place

Michael Gibson, Principles of Finance

Annie Carmean, Principles of Marketing

McKenzie Smith, Quick Serve Restaurant Management


2014-2015

1st Place

Payge Tripp, Principles of Hospitality

2nd Place

Destinee Green, Quick Serve Restaurant Management

Joel Bagley/Cameron Christian, Innovation Plan

3rd Place

Michael Craig, Automotive Services Management

Jordin Spears, Principles of Business

Josh Jamison, Principles of Finance

Shalonda Nesbitt, Professional Selling


2013-2014

1st Place

Skyler Johnson, Professional Selling

2nd Place

Alyssa Brown, Parliamentarian

3rd Place

Destinee Green, Principles of Marketing

Dylan Billingsley, Automotive Services Management

Conrad Brinkman, Hotel & Lodging Management


2012-2013

1st Place

Courtney Herndon, Entrepreneurship Innovation Plan

2nd Place

Dominic Opipari, Entrepreneurship Innovation Plan

Tricia Nagy, Retail Merchandising

3rd Place

Mallory Masoni, Professional Selling

Alyssa Antauer/Gabrielle Cooperrider, Business Law & Ethics

Brittany Williams, Apparel & Accessories Marketing


2011-2012

1st Place

Salman Matan, Principles Finance

Ozi Geman, Principles Hospitality

Gabrielle Palombaro, Marketing Management

Sebrina Herndon, Hospitality Professional Selling

Kailee Stevens, Professional Selling

 

2nd Place

Marqus Smith, Public Relations

Dominic Opipari, Principles Business Management

Porscha Jones, Principles Hospitality

Fikerte Tadesse, Principles Marketing

Marqus Smith, Entrepreneurship Participating

Drew Sellitto/Jovana Vladicic, Financial Services Team

3rd Place

Hibo Mohamed, Apparel & Accessories Marketing

John Kenny, Automotive Services Management

Tanner Bauer, Sports & Entertainment Marketing Series

Mackenzie Hillier/Hayley Gillenwater, Buying & Merchandising Team


2010-2011

1st Place

Kailee Stevens, Female Public Relations

Farhiya Abdi, Principles Of Marketing

Sara Goff, Hotel & Lodging Management

Gabrielle Palombaro, Marketing Management

Hope Gunn, Quick Serve Restaurant Management

Cassidy Cochrum/Alyssa Antauer, Hospitality Services Team

Dalton Golden/Jordan Dewhurst, Marketing Communications Team

Alisa Malone/Marqus Smith, Sports & Entertainment Marketing Team

Katie Kenney/Kristin Abarra, Travel & Tourism Team

Vlade Necovski, Advertising Campaign

Tenny Adebayo, Professional Selling

Kailee Stevens, Restaurant & Food
Service Management

2nd Place

Gabrielle Scopel, Female Public Relations

Da-Nisha Mitchell, Parliamentarian

Maddy Zarley, Food Marketing

Amber Alvarez, Marketing Management

Cherise Hood, Quick Serve Restaruant Management

Kailee Stevens, Restaurant & Food Service Management

Drew Sellitto/Jovana Vladicic, Buying & Merchandising Team

Mallory Masoni/Courtney Herndon, Hospitality Services Team

Tricia Nagy/Sierra Page, Sports & Entertainment Marketing Team

Da-Nisha Mitchell/Elena Kasapovska, Advertising Campaign

 

3rd Place

Gabrielle Palombaro, Female Public Relations

Marqus Smith, Male Public Relations

Jessica Alexander, Parliamentarian

Egor Abramovskikh/Sebrina Herndon, Buying & Merchandising Team

Megan Demars/Myra Marcum, Hospitality Services Team

Mary Dunbar/Seth Star, Marketing Communications Team

Kahley Weekley/Mercedesz Mate, Sprots & Entertainment Marketing Team

Jessica Alexander/Kaity Perfect, Travel & Tourism Team

Kaity Perfect, Career Activity Project


2009-2010

1st Place

Jessica Frost, Female Public Relations

Michael Wander, Male Public Relations

Shakira Barnard, Apparel & Accessories Marketing

Cazembe Smith, Retail Merchandising

Todd Dials, Quick Serve Restaurant Management

Jessica Frost/Sara Goff,
Hospitality Services Team

Kelsey Bogner/Hannah Sutton,
Sports & Entertainment Marketing Team

DaNisha Mitchell/Gabrielle Scopel,
Travel & Tourism Team

Max Goodroe, Technical Sales

2nd Place

Sara Goff, Female Public Relations

Max Goodroe, Male Public Relations

Catie Campbell, Parliamentarian

Danielle Harris, Hotel & Lodging Management

Shenecia Lancaster, Quick Serve Restaurant Management

Peter Jeffy/Jason Hulsey,
Sports & Enterainment Marketing Team

Josh Hoar/Adam Michels,
Travel & Tourism Team

Nicole Kostiuk/Vlade Necovski/Kieffer
Wilson, Advertising Campaign

Mohamed Mohamed, Technical Sales

Cazembe Smith, Retail Merchandising

3rd Place

Gabrielle Scopel, Female Public Relations

Adam Michels, Male Public Relations

Ayla Ward, Apparel & Accessories Marketing

Zack Gunn, Quick Serve Restaurant Management

Catie Campbell/Michael Wander,
Hospitality Services Team

Faith Hamrick, Advertising Campaign

Jessica Frost/Sara Goff
Hospitality Services Team


2008-2009

1st Place

Sadie Bantner, Female Public Relations

Joey Samons, Male Public Relations

Matt McClellan, Parliamentarian

Cole Surrency, Food Marketing

Derek Lee, Hotel & Lodging Management

Cazembe Smith, Marketing Management

Brittney Meadows, Restaurant & Food Marketing

Peter Jeffy, Sports & Entertainment Marketing Series

Emily Cole, Quick Serve Restaurant

Danielle Harris/Marilyn Watkins, Hospitality Services Team

Kelsey Bogner/Siera Tripp, Sports & Entertainment Marketing Team

Alysia Harper, Advertising Campaign

Joey Samons, Entreporeneurship Participating

2nd Place

Katherine Fouras, Female Public Relations

Derek Lee, Male Public Relations

Shenecia Lancaster, Accounting Applications

Shakira Barnard, Apparel & Accessories Marketing

Summer McGowan, Hotel & Lodging Management

Alanna Doppes, Restaurant & Food Management

Service Tony Lucas, Sports & Entertainment Marketing Series

Sadie Bantner, Quick Serve Restaurant Management

Randi Woolever/Melissa Alexander,
Hospitality Services Team

Wil Ziklo, Technical Sales

3rd Place

Nick Binkley, Sports & Entertainment Marketing Series

Jamie Finan, Quick Serve Restaurant Management

Katherine Fouras/Jasmin Weems,
Sports & Entertainment Marketing Team

Zack Gunn, Advertising Campaign


2007-2008

1st Place

Matt McClellan, Accounting Applications

Samantha Macdonald, Apparel & Accessories Marketing

Richard Cruder, Food Marketing

Ashley Hatcher, Restaurant & Food Service Management

Zach Dewhurst, Sports & Entertainment Marketing Series

Guy Price, Quick Serve Restaurant Management

Zach Jonas/Ross Duris, 
Internet Marketing Team

JR Forbes/Anthony Lawson, 
Sports & Entertainment Marketeing Team

Ryan Straker/Ryan Wuertzer,
Travel & Tourism Team

Wil Ziklo, Technical Sales

2nd Place

Matt McClellan, Parliamentarian

Chandler Jones, Male Public Relations

Cole Surrency, Food Marketing

Betsy Merrill, Restaurant & Food Service Management

Chandler Jones, Sports & Entertainment Marketing Series

Fatou Jallow, Quick Serve Restaurant Management

Randi Woolever/Derek Lee,
Hospitality Services Team

Katherine Fouras/Jasmin Weems,
Sports & Entertainment Marketing Team

Carlita Mason/Tamarra Parker,
Travel & Tourism Team

3rd Place

Richard Cruder, Parliamentarian

Wil Ziklo, Male Public Relations

Melissa Alexander/Sadie Bantner,
Advertising Campaign


2006-2007

1st Place

Kyle Schneider, Parliamentarian

Betsy Merrill, Restaurant & Food Service Management

JR Forbes/Anthony Lawson,  Sports & Entertainment Marketing Team

2nd Place

Zach Dewhurst, Male Public Relations

Kyle Schneider, Retail Merchandising

Autumn Springer/Andrew Ruck,
Hospitality Services Team

Ryan Straker/Ryan Wuertzer,
Travel & Tourism Team

Zach Dewhurst/Zach Jonas/Aaron
Suclescy, Advertising Campaign

3rd

Andrew Ruck, Parliamentarian

Aaron Suclescy, Male Public Relations


E-mail Mr. Varricchio with any questions about DECA at Licking Heights High School!

Search
Search